Black Friday to początek wielkiego sezonu zakupów świątecznych, który w tym roku rozpocznie się 25 listopada. Tradycyjnie, przypada on zawsze na pierwszy piątek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. Uznawany jest w USA za największe wydarzenie handlowe w ciągu całego roku.

Praktycznie wszystkie sklepy przygotowują na ten dzień specjalne oferty promocyjne, chcąc atrakcyjnymi wyprzedażami i obniżkami, przyciągnąć do siebie jak największą liczbę klientów. Robią to skutecznie, bo rokrocznie jest to w USA najlepszy dzień handlowy, generujący największe obroty i zyski.

Nawet jeśli nie spotkałeś się z określeniem „black friday” lub polskim jego odpowiednikiem czyli „czarnym piątkiem”, to zapewne kojarzysz z internetu lub telewizji filmiki, pokazujące stojące nocą przed sklepami długie kolejki klientów, czy szalone wyścigi osób szturmujących wejścia rozmaitych galerii handlowych. Bardzo duża część została nagrana właśnie podczas „czarnych piątków”.

Skąd wzięła się nazwa Black Friday?

Uznaje się, że genezą tej nazwy było jedno wydarzenie historyczne, które miało miejsce w 1869 roku. Rynek złota w USA przeżywał wtedy trudne chwile. Spekulanci zgromadzili w swoich rękach tak dużo złota, że jego cena była astronomicznie wysoka. Rząd Stanów Zjednoczonych postanowił interweniować. W wyniku podjętych działań, 24 września, w piątek, cena złota gwałtownie spadła aż o 20%.

Uważa się, że prekursorzy akcji wyprzedażowych, rozpoczynających sezon zakupów z okazji Bożego Narodzenia, postanowili nawiązać do tego wydarzenia. Uznali, że jest to nośna, chwytliwa nazwa, a data wydarzenia idealnie wkomponowuje się między Święto Dziękczynienia i początek okresu zakupów bożonarodzeniowych.

Czarny Piątek na świecie

Wprawdzie Czarny Piątek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, to dziś jest znany w najdalszych nawet zakątkach całego świata. Świetnie widać to na poniższej grafice z Google Trends, która przedstawia popularność frazy „black friday”. Im ciemniejszy niebieski, tym większa popularność tej frazy.

Popularność Black Friday na świecie - źródło Google Trends

Popularność frazy na świecie – źródło Google Trends

Sezonowość – świat

Czarny Piątek jest wydarzeniem, trwającym tylko jeden dzień w roku. Świetnie widać to na poniższej grafice. Ludzie szukają w Google informacji na temat wyprzedaży „krótko przed” wydarzeniem, tracąc nim swoje zainteresowanie „zaraz po”.

Sezonowość Black Friday na świecie - źródło Google Trends

Sezonowość wydarzenia na świecie – źródło Google Trends

Sezonowość – Polska

Na świecie zainteresowanie Czarnym Piątkiem, z roku na rok jest coraz większe, co jest łatwo dostrzegalne powyżej. Ale wzrost tej popularności jest stopniowy, stabilny. W Polsce natomiast, wydarzenie jeszcze 5 lat temu praktycznie nie było znane. W latach 2012-2014, liczba zapytań odnotowanych przez Google rosła, ale dość powoli. Dopiero rok temu, w listopadzie 2015, popularność tej frazy bardzo mocno wystrzeliła w górę. Spowodowane to było masową reklamą dużych graczy, bardzo starających się wykreować kolejne zakupowe święto.

Sezonowość Black Friday w Polsce - źródło Google Trends

Sezonowość wydarzenia w Polsce – źródło Google Trends

Jak szukać okazji w czasie Czarnego Piątku?

Jeśli masz jakieś plany zakupowe, to warto skorzystać ze zbliżającej się sposobności i poszukać jakiś korzystnych wyprzedaży i promocji. Większość sklepów stacjonarnych i internetowych przygotowało specjalne oferty. Do znalezienia najlepszych okazji wystarczy użyć Google lub jakiejś innej wyszukiwarki.

Na podstawie Google Trends przygotowałem zestawienie 22 najpopularniejszych fraz związanych z Black Friday. Obejmuje ono zapytania z ostatnich 12 miesięcy, czyli także zapytania zadawane w zeszłym roku. Oto lista, posegregowana wg. popularności poszczególnych fraz:

 1. black friday 2015
 2. black friday 2016
 3. black friday polska
 4. black friday tesco
 5. tesco
 6. media markt
 7. czarny piątek
 8. media expert
 9. black friday warszawa
 10. zara
 11. komputronik black friday
 12. zara black friday
 13. auchan black friday
 14. amazon black friday
 15. black friday sale
 16. lidl black friday
 17. empik black friday
 18. reserved black friday
 19. rtv euro agd
 20. czarny piątek 2015
 21. matras black friday
 22. rebecca black friday

Zwróć uwagę, że najpopularniejszym sposobem poszukiwań jest budowanie zapytania w postaci „black friday + rok”. Na dalszych miejscach dominują zapytania „nazwa sklepu + black friday” lub „black friday + nazwa sklepu”

Doczytałeś do końca. Dziękuję i życzę ci udanych zakupów!

Jedna odpowiedź

 1. Damian

  W Polsce są coraz lepsze oferty w czarny piątek, warto teraz po oszczędzać z pół roku aby obkupić się na cały rok

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany