W piątek 14.10, wybuchła w polskim internecie prawdziwa bomba. Allegro sprzedane! Czy wiecie, który region Polski był tym tematem najbardziej zainteresowany?

Jeśli jakimś cudem jeszcze o tym nie wiecie, to przypomnę, że 14 października 2016 został opublikowany oficjalny komunikat mówiący o sprzedaniu portalu aukcyjnego Allegro i porównywarki cenowej Ceneo. Do wczoraj należały one międzynarodowego koncernu mediowego Naspers, który ma swoją siedzibę w RPA. W wyniku transakcji opiewającej na olbrzymią sumę 3,25 miliarda amerykańskich dolarów, nowymi właścicielami Allegro i Ceneo stała się grupa funduszy Cinven, Permira i Mid Europa.

Wzmianki o transakcji lotem błyskawicy obiegły wszystkie media społecznościowe. Informację na ten temat chętnie publikowały media. Jest to w końcu największa w historii transakcja na polskim rynku internetowym.

Bitwa fraz: allegro sprzedane vs. allegro

Przyjrzyjcie się poniższej grafice z Google Trends. Dotyczy ona zapytania „allegro sprzedane”. Była to najpopularniejsza fraza wykorzystywana przez internautów do znalezienia informacji o zmianie właściciela Allegro. Najciemniejszym kolorem wyróżnione jest województwo wielkopolskie. Oznacza to, że właśnie Wielkopolan najbardziej zainteresowała ta transakcja, bo to z tego konkretnie regionu, Google odnotowały największą ilość zapytań na frazę „allegro sprzedane”.

allegro sprzedane zainteresowanie wedlug regionu

Rozkład zapytań dla frazy „allegro sprzedane”

Przyznam szczerze, że byłem tym faktem nieco zaskoczony. Spodziewałem się raczej, że najwięcej zapytań będzie pochodziło z województwa mazowieckiego lub w ogóle nie będzie jakiegoś lidera. Postanowiłem skonfrontować to jeszcze z rozkładem popularności dla frazy „allegro”. Założyłem, że będzie ona używana przez osoby szukające Allegro, ale niekoniecznie w kontekście sprzedaży portalu. Poniższa grafika prezentuje te wyniki.

allegro-zainteresowanie-wedlug-regionu

Rozkład zapytań dla frazy „allegro”

Widać, że nie ma jakiegoś jednego dominującego województwa. Kilka wyróżniono nieco ciemniejszym kolorem, ale wśród nich nie ma Wielkopolski, która prym wiodła podczas wyszukiwań dotyczących sprzedaży portalu.

Dlaczego wyniki się różnią?

Skąd wzięła się różnica między rozkładem popularności zapytania „allegro sprzedane” a „allegro”? Odpowiedź jest moim zdaniem banalnie prosta i ściśle związana z tym, że główną siedzibą Allegro jest Poznań, czyli stolica Wielkopolski. To właśnie pracownicy Allegro, ich rodziny i inni ludzie z regionu, zaczęli szukać informacji o zdarzeniach, które mogą mieć bezpośredni wpływ na ich życie i dalsze losy. Przejęcie firmy z którą są związani wywołało u nich niepewność i potrzebę poszukiwania informacji na ten temat. Pierwsza zaprezentowana grafika jest dowodem na to, że robili to z dużo większą intensywnością, niż mieszkańcy innych województw.

Grafiki prezentują dane zebrane przez Google od piątku 14.10 godz. 8:00, do godz. 16:00 w sobotę 15.10.

 

[FM_form id=”2″]

8 komentarzy

  1. _Dombee

    Szkoda, że Allegro nie kupili Chińczycy z Alibaby, bo by się zintegrowali platformami i Chińczyki zaczęliby sprzedawać bezpośrednio na Allegro i skończyłyby się żniwa dla cwaniaków, którzy sprzedają chińszczyznę z 60 dniowym terminem oczekiwania. Raz się na coś takiego naciąłem i dziękuję bardzo za takie pośredniczenie. Czekasz do usranej śmierci i dodatkowo płacisz marżę 50 procent i cwaniak tylko przerzucił zamówienie z Allegro na Alibabę albo Aliexpres i kasuje niemałą prowizję

    Odpowiedz
    • Cwaniak

      JAk sie nie podoba to nikt nie każe ci kupować. Masz oczy to czytaj warunki i nie będziesz potem musial sie żalić żalosnie. Sam też możesz wejśc na Ali i kupic to będziesz miec taniej a jak sie boisz to podziekuj grzecznie „cwaniakowi” bo inaczej wogle byś nie kupil

      Odpowiedz
  2. Alefan

    Najmniej to obchodzi klientów, bo nie ma dla nich żadnej różnicy, kto ma udziały czy akcje. Jak kupują tak i dalej będą kupowali…

    Odpowiedz
    • qwertyq

      no nie wiem czy to nie ma znaczenia. nowy właściciel może mieć dużo większe parcie na odzyskanie zainwestowanych pieniędzy, więc polityka allegro może skręcić w stronę generowania większych zysków, opłat itp, co w konsekwencji może się przełożyć na finalne ceny – bo to tak jak w bankach, dociskanie śruby powoduje przerzucanie opłat na ostatnie ogniwo czyli klientów

      Odpowiedz
  3. Miron

    Tytuł trochę tendencyjny 🙂 Jak klikałem na FB to spodziewałem się trochę jakiegoś hejtu na temat tej sprzedaży ale widzę, że fajne dane pokazałeś. Co do samej sprzedaży to myślę, że to wielki sukces. 13 mld złotych to meeeggga suma!

    Odpowiedz
  4. Maarczak

    Ciekawe wnioski. Ja raczej bym obstawiał, że najwięcej wejść będzie z Warszawy i okolic, bo to raczej „branża” będzie o tym trąbić. Przeciętny kowalski nawet może się o tym nie dowiedzieć, a jeśli nawet, to mało go to będzie obchodzić. Jestem pewien, że 99,9% użytkowników Allegro nie ma/miało pojęcia co to jest Naspers i skąd oni są.

    Odpowiedz
  5. mapabiedy

    Zastanawiające jest to, że wygląda, że z niektórych województw w ogóle nie było takiego ruchu, chyba że był tak mały, że nie został przez google zauważony. Te województwa pokrywają się z tzw. mapą biedy: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubuskie, opolskie, świętokrzyskie itp. Wygląda na to, że biedne regiony mają swoje zmartwienia i po prostu w d…. co dzieje się z największym polskim serwisem zakupowym.

    Odpowiedz
  6. Pyralgina

    Jestem z Poznania i chyba każdy dobrze wie co to jest Pixel i że są w nim biura Allegro. Wśród moich znajomych kilka osób tam pracuje i wcale nie dziwię się, że ich szukali informacji o sprzedaży.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany