IKEA uruchomiła możliwość kupowania mebli przez internet. Na razie jedynie we Wrocławiu. Wygląda to na nieśmiałą próbę testowania rozwiązań i zdobywania doświadczeń, które będzie można wykorzystać przy uruchamianiu sprzedaży w prawdziwym sklepie internetowym IKEA.

Informacja została podana w wielu portalach informacyjnych i branżowych. Pojawiło się całkiem sporo opinii mówiących o tym, że możliwość zamówienia mebli przez internet to ważne wydarzenie i znaczący krok w kierunku docelowego sklepu internetowego, który w niedalekiej przyszłości ma zostać uruchomiony. Teoretycznie to prawda. Ale w praktyce, usługa „Meble przez Internet” nie daje klientom żadnych nowych realnych korzyści.

Od dawna przecież funkcjonuje możliwość kupienia w IKEA mebli (wraz z dowozem), bez konieczności wizyty w sklepie. I to nie tylko we Wrocławiu! Mam na myśli usługę „Meble na telefon”, która jest dostępna na terenie Wrocławia, ale także w wielu innych miastach np. w Gdańsku, Bydgoszczy, Poznaniu, Łodzi, Warszawie, Katowicach i Krakowie.

Dzwonisz czy klikasz?

Jedna i druga usługa są bardzo podobne. Przeglądamy stronę sklepu, wybieramy towar, zamawiamy, płacimy e-przelewem. Różnica polega właściwie tylko na kanale, w którym składamy zamówienie. Przez telefon możemy kupić w wielu miastach, przez internet jedynie we Wrocławiu. Jeśli o mnie chodzi, to nie robi mi jakiejś wielkiej różnicy czy trochę poklikam, czy trochę podzwonię. Tym bardziej, że klikanie jest jedynie dla „wybrańców” z Wrocławia.

Chciałabym, ale się boję…

Przyznam szczerze, że trochę nie rozumiem takiego macania i testowania rozwiązań. Gdyby IKEA wkraczała na dziewiczy, nieznany i zabójczy teren, to taktyka małych i ostrożnych kroków miałaby może uzasadnienie. Ale przecież tu chodzi po prostu o uruchomienie zwykłego sklepu internetowego. Oczywiście o wielkiej skali działania, co samo w sobie jest wyzwaniem. Tylko, że IKEA w wielu krajach od dawna takie sklepy posiada i może bez ograniczeń korzystać z doświadczeń płynących z ich funkcjonowania.

Aby porównać sobie obie usługi zajrzyjcie na stronę Meble na telefon oraz Meble przez internet.

Rynek pośredników

Na koniec chciałbym przypomnieć o jeszcze jednej możliwości kupowania w IKEA. Pisałem o niej w tekście „Co ze sklepem internetowym Ikea? Czy nie można już teraz kupować w IKEA online?”. Zająłem się w nim dużym rynkiem wszelkiego rodzaju pośredników, którzy świadczą usługi zakupu i transportu wszystkiego, co znajduje się w ofercie IKEA. Nie tylko mebli. Zasada ich działania jest prosta: przeglądamy stronę internetową sklepu lub katalog, kontaktujemy się z firmą i jeśli cena usługi zakupu i dowozu nam odpowiada, to składamy zamówienie.

 

[FM_form id=”2″]

Jedna odpowiedź

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany