Allegro udostępniło ankietę, w której możesz wyrazić swoją opinię na temat systemu komentarzy i ocen na Allegro. Chcesz mieć wpływ na przyszłe rozwiązania, weź udział w badaniu.

Obecny mechanizm funkcjonuje od dłuższego już czasu i pojawiają się dość regularnie głosy, że nie daje on pełnego obrazu wiarygodności i rzetelności danego użytkownika. Uwagi mają zarówno kupujący, jak i sprzedający. Kupujący twierdzą, że nie zawsze dobre oceny świadczą o prawdziwej rzetelności sprzedającego. Sprzedający zaś podnosili kwestię, że pojedynczy kupujący mają zbyt duży wpływ na całościową ocenę. W skrajnych przypadkach, jednostkowe negatywne oceny, są bowiem w stanie zachwiać rentownością całej działalności sprzedawcy.

Aktualizacja!

Allegro zakończyło zbieranie opinii i ankieta została zakończona. Zapowiedziane zostały zmiany w systemie komentarzy i ocen. Szczegóły znajdziesz w artykule Nowe oceny i komentarze na Allegro. Czy na tym skorzystasz?

Ankieta dotycząca nowego systemu ocen na Allegro

Od kilku dni każdy może wejść na stronę z ankietą i wyrazić swoje zdanie na temat obecnie obowiązującego systemu komentarzy i ocen. Wypełnienie ankiety jest anonimowe.

Ankieta oceniająca system ocen i komentarzy na Allegro - NoSpoon.pl

Ankieta oceniająca system ocen i komentarzy na Allegro

Allegro przygotowało siedem pytań:

 1. Na Allegro głównie kupujesz czy sprzedajesz?
 2. Czy wystawiasz komentarze po zawartej transakcji?
 3. Jak oceniasz system komentarzy: pozytywnych, negatywnych, neutralnych?
 4. Jak oceniasz graficzny system ocen sprzedaży, tzw. gwiazdki?
 5. Co ci się podoba w aktualnym systemie, z czego korzystasz?
 6. Jakie problemy dostrzegasz w obecnym systemie?
 7. Chcesz coś dodać? Podziel się swoimi sugestiami.

Masz też możliwość podania twojego loginu Allegro. Umożliwi ci to dostęp do dalszych etapów prac nad systemem oceniania. Być może znajdziesz się w grupie osób zaproszonych do testów nowej funkcjonalności, która powstanie na podstawie prowadzonych teraz badań.

Jak wygląda obecny system punktów na Allegro?

Przyjrzyjmy się teraz co oznaczają symbole graficzne stosowane na Allegro. Wskazują one liczbę punktów uzyskanych przez danego użytkownika. Zarówno kupującego jak i sprzedającego.

Symbole systemu punktów i komentarzy na Allegro - NoSpoon.pl

Symbole systemu punktów i komentarzy na Allegro

Generalna zasada jest taka: punkty są przyznawane użytkownikom za wszystkie otrzymane przez nich komentarze: pozytywne, negatywne i neutralne.

Za pozytywny komentarz dostajesz jeden punkt, za negatywny tracisz jeden punkt, za neutralny liczba twoich punktów się nie zmienia. Ważne jest to, że na konto punktowe mają wpływ tylko pierwsze komentarze od danego użytkownika z którym przeprowadzona została transakcja.

Przykład:

 • 1 komentarz od 1 użytkownika = 1 punkt
 • 5 komentarzy od 1 użytkownika = 1 punkt

Czyli teoretycznie, im więcej masz punktów tym lepiej. Ale jeśli jesteś normalnym użytkownikiem Allegro, który jest zwykłym klientem i po prostu kupuje, to ilość posiadanych przez ciebie punktów, nie ma w praktyce istotnego znaczenia. Prawie żaden sprzedający nie patrzy na ilość punktów, które ma ktoś, kto od nich coś kupił. Klient to klient, nieważne czy dopiero początkujący, czy z wieloletnim allegrowym stażem.

Jak na Allegro działa system oceny sprzedaży?

Zacznijmy od tego czym właściwie jest ocena sprzedaży. Jest to nic innego, jak subiektywna ocena kupującego, który wystawia ją po przeprowadzeniu zakupu. Dotyczy ona czterech aspektów transakcji:

 • Zgodności przedmiotu z opisem
 • Kontaktu ze sprzedającym
 • Czasu realizacji zamówienia
 • Kosztu wysyłki

Masz prawo ocenić sprzedającego w skali od 1 do 5, przyznając mu w każdym z obszarów odpowiednią ilość gwiazdek. Jedna gwiazdka to ocena najniższa. Pięć gwiazdek oznacza, że oceniasz sprzedającego bardzo dobrze.

W sytuacji jeśli chcesz przyznać trzy gwiazdki lub mniej, to konieczne będzie podanie słownego uzasadnienia tak niskiej oceny. Allegro wychodzi z założenia, że zadowolony klient przyznaje 4 lub 5 gwiazdek, a niezadowolony od 1 do 3. Jeśli ktoś daje negatywną ocenę, to powinien napisać dlaczego.

Czy system ocen sprzedaży ma na cokolwiek jakiś realny wpływ?

Odpowiedź brzmi „TAK”. Jako kupujący zawsze zwracam uwagę na liczbę punktów i ilość komentarzy dotyczących sprzedającego, od którego zamierzam coś kupić. Im więcej punktów tym lepiej. Jeśli chodzi o komentarze, to praktycznie zawsze patrzę wyłącznie na negatywne i neutralne. Im ich mniej tym lepiej.

Procent pozytywnych komentarzy: ogólny, 7 i 30 dni

Patrzę nie tylko na ich bezwzględną ilość komentarzy. Zwracam także uwagę na ogólny trend: ile ich było w ostatnich 7 i 30 dniach. Zdarzają się sytuacje, że sprzedający ma bardzo wiele punktów, procent pozytywnych komentarzy na dobrym poziomie, ale widać, że w ostatnim czasie tych negatywnych jest bardzo dużo. W skali wszystkich, praktycznie giną w tłumie i nie wpływają mocno na średnią. Ale ich duże nagromadzenie w ciągu minionych 7/30 dni może oznaczać, że sprzedawca ma jakieś okresowe kłopoty. Zazwyczaj wtedy rezygnuję i szukam innych ofert.

Standard Allegro

Od strony sprzedającego, komentarze i związane z nimi oceny sprzedaży mają duże znaczenie. Wszystkim profesjonalnym sprzedawcom, posiadającym konto firmowe, bardzo zależy na Standardzie Allegro.

Symbol Standardu Allegro - NoSpoon.pl

Symbol Standardu Allegro

Jest to potwierdzenie, że sprzedawca prowadzi wzorową obsługę klientów. Nie wdając się zbytnio w szczegóły można powiedzieć, że aby go posiadać, trzeba dużo sprzedawać i mieć świetne oceny. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Standard Allegro przyznawany jest dla każdej kategorii osobno. Sprzedawca może więc mieć zarówno oferty z tym znakiem, jak i bez niego.

Współpracowałem z kilkoma firmami, które robiły na Allegro setki tysięcy obrotu, oferując klientom drogie, specjalistyczne urządzenia. Do osiągnięcia tak wysokiej sprzedaży wystarczyło kilkanaście, czasem kilkadziesiąt transakcji. Zdarzały się sytuacje, że jedna ocena klienta dającego trzy gwiazdki powodowała, że średnia ocen spadała poniżej wymaganego progu (4,950) i firma czasowo traciła przez to Standard Allegro.

Cierpi na tym wizerunek, reputacja i finanse, bo Standard Allegro pozwala na przykład na znaczne obniżenie cen promowania ofert. Odzyskanie Standardu Allegro jest możliwe. Ale trzeba mocno się starać, by przez kolejne dwa miesiące sprzedaż była na odpowiednim poziomie i by zasłużyć na najwyższe oceny kupujących.

Podsumowanie

Po przeczytaniu mojego artykułu wiesz już, że Allegro chce zmodyfikować system ocen i komentarzy. Miej świadomość, że możesz mieć realny wpływ na to, jak przyszłe rozwiązanie będzie wyglądało. Jeśli masz jakieś uwagi, albo jeśli uważasz, że obecna sytuacja jest w porządku, weź udział w ankiecie. Nie bądź biernym użytkownikiem, który działa według reguł, które zostały przez kogoś narzucone. Twój głos będzie miał znaczenie. Ale tylko jeśli weźmiesz udział w ankiecie.

 

[FM_form id=”2″]

2 komentarze

 1. Nowe oceny i komentarze na Allegro. Czy na tym skorzystasz?

  […] Modyfikacja systemu komentarzy i ocen, to kolejny etap adaptacji platformy do aktualnych realiów rynku i oczekiwań użytkowników. To efekt obserwacji trendów oraz przeprowadzonej przez Allegro ankiety, w której każdy mógł ocenić dotychczasowy system komentarzy (pisałem o tym w artykule Komentarze na Allegro. Zmiany w systemie ocen). […]

  Odpowiedz
 2. Brosss

  Ciekaw jestem ile w sumie osób się wypowie i czy to w ogóle będzie brane pod uwagę. Mam wrażenie, że gdyby Allegro naprawdę chciało słuchać głosów użytkowników to brali by do serca do co sie pisze do supportu i opiekunów. A wygląda na co dzień wygląda to jak rozmowa ślepego z głuchym

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany