Ikea zapowiada uruchomienie sklepu internetowego. Dzięki temu dostaniemy możliwość kupowania produktów Ikea online, bez wychodzenia z domu. Tylko, czy faktycznie jesteśmy obecnie  takiej sposobności pozbawieni? Czy nie można już teraz kupować w internecie produktów Ikea?

Zakupy w Ikea offline

Nie jestem wielkim fanem Ikea, mieszkam 150 kilometrów od najbliższego sklepu, który zlokalizowany jest w Poznaniu. Podobnie jak pewnie liczna rzesza Polaków, wsiadam od czasu do czasu z rodziną do samochodu i jadę na zakupy. Z racji odległości i konieczności dojazdu, który w moim przypadku zabiera półtorej godziny, zazwyczaj jest to jakiś dzień wolny, najczęściej sobota. Wizyta w sklepie, która dla mieszkańców miast w których Ikea ma swoje sklepy, jest rutynowym wypadem na zakupy, dla mnie jest raczej całodzienną, dobrze zaplanowaną przez żonę wyprawą.

Cały proces zakupowy rozpoczyna się co najmniej kilka dni przez ustaloną datą wyjazdu. Na podstawie skrupulatnej analizy wszystkich domowych potrzeb, moja żona robi listę rzeczy, których zakup jest konieczny. Nieocenioną pomocą jest strona Ikea.pl online. Znaleźć tam można wszystkie produkty będące w ofercie sklepu, ich aktualną dostępność w poszczególnych lokalizacjach, informacje niezbędne do zaplanowania transportu, Ikea katalog oraz produkty w niższych cenach dostępne w ramach programu Ikea family. Muszę przyznać, że funkcja „zapisz na liście zakupów” jest bardzo przydatna i ułatwia zaplanowanie logistyki całej eskapady a w szczególności powrotu (w kontekście możliwości załadowania zakupów do samochodu).

Wyprawa

W dniu „zero” wyjeżdżamy zazwyczaj zaraz po śniadaniu i na miejscu jesteśmy około południa. Regułą jest to, że parkingi w centrum handlowym są o tej porze dość mocno wypełnione, co świadczy o tym, że należymy do dość sporej grupy osób, które postanowiły spędzić sobotę w podobny do naszego sposób. Wspomniałem na początku, że nie jestem jakimś zagorzałym zwolennikiem Ikea. Ale muszę przyznać, że taka forma swoistej wyprawy ma swój urok. Żona lubi całe to wcześniejsze planowanie a następnie długie wędrowania labiryntami sklepu. Nie znosi gdy ją namawiam na szybkie zakupy, zgodnie z przygotowaną uprzednio listą, więc nie chcąc psuć atmosfery, zazwyczaj idę do Decathlona znajdującego się tuż obok. Lubię sport, aktywne spędzanie czasu i wizyta w Ikea jest dla mnie pretekstem, by zrobić zakupy związane z moim sportowym hobby.

Nasze drogi przecinają się kilka godzin później. Gdy sprawy w Decathlonie są już załatwione, wszystkie moje nowe nabytki zapakowane do samochodu, idę do Ikei. Zdzwaniamy się z żoną, po dłuższej chwili odnajdujemy i konsultujemy zawartość koszyka, kosza właściwie. Zawsze okazuje się, że jest sporo rzeczy, których nabycie nie było planowane, ale powinniśmy je kupić bo są przydatne, bo są funkcjonalne, bo wreszcie są po prostu ładne i miło byłoby je mieć. Jeśli nasz budżet na to pozwala, kupujemy to co żona wybrała i w dobrych humorach ładujemy do auta.

Z doświadczenia wiem, że koniec zakupów przypada na godzinę 16, może 17, czyli na porę późnego obiadu. Zmęczenie powoli wkrada się w nasze szeregi, mały głód dopada niepostrzeżenie i decyzja może być tylko jedna: idziemy coś zjeść. Gdzie? Odpowiedź jest dość prosta – do restauracji Ikei. Słyszałem różne głosy na jej temat. Że to nie jest restauracja a zwykły bar szybkiej obsługi, że jedzenie jest niezbyt smaczne, bo masowo produkowane itp. Ale z mojego punktu widzenia, po całym dniu chodzenia po sklepie, wtedy gdy chęć na jakiś posiłek jest już naprawdę duża, wizyta w restauracji daje naprawdę miłą chwilę wytchnienia, a dzięki karcie Ikea family można skorzystać z nieco niższych cen, darmowej kawy itp.

Zakupy w Ikea online

Cały mój wcześniejszy opis miał na celu pokazanie, że zakupy w Ikea, dla wielu z nas są czymś więcej niż prostą czynnością zakupową, prowadzącą do nabycia określonych towarów. Nie chcę dorabiać to tego jakiejś wielkiej filozofii, ale stratedzy w Ikea doskonale zdawali sobie z tego sprawę i dlatego cały wizerunek Ikea, jej oferta, lokalizacje sklepów, oferowane wartości dodane, mają swoje uzasadnienie. Nic nie dzieje się przypadkiem. Wszystko wynika z dogłębnej, precyzyjnej analizy potrzeb i oczekiwań klientów.

Świat jednak nieustannie się zmienia, zachowania zakupowe także i żadna firma, nawet tak wielka jak Ikea, nie może tego ignorować. Rośnie w Polsce grupa osób, które chciałyby kupować w Ikea online, bez konieczności odwiedzania sklepu, bez całej tej wyprawy o której pisałem. Świadomość konsumencka wzrasta, konkurencja depcze po piętach, modyfikacji ulegają nawyki klientów. Ikea dostrzegła wreszcie, że ignorowanie tych zmian i trendów nie jest właściwe, stąd chęć uruchomienia w Polsce sprzedaży internetowej, która w innych krajach jest już od jakiegoś czasu obecna.

Sklep „Ikea online” obecnie

Tylko czy faktycznie Polacy są obecnie pozbawieni możliwości kupowania produktów Ikea w internecie? Czy musimy z tym czekać aż do otwarcia oficjalnego sklepu Ikea online?

Nie. Możemy kupować produkty Ikea już teraz, w internecie, bez ruszania się z domu. Wprawdzie sklepu internetowego Ikea jeszcze nie uruchomiła, ale na rynku funkcjonuje duża ilość firm, które za stosunkowo niewielką opłatą zrobią nam zakupy w stacjonarnych sklepach Ikea i dostarczą nam do domu towary, które u nich zamówiliśmy.

Poniższa grafika prezentuje pierwszą stronę wyszukiwania Google, po wpisaniu frazy „zakupy ikea”. Praktycznie wszystkie wyniki kierują do firm, które oferują swoją pomoc w zakupach i dowiezieniu towaru (zaznaczyłem je czerwonymi strzałkami).

ikea online wyniki google nospoon.pl

Widoczność Ikea online – lista wyników wyszukiwania frazy „zakupy ikea”. Widać dominację firm oferujących zakup i dowóz towarów do domu.

Gdy zajrzymy na te wskazane strony, to przekonamy się, że w większości są to firmy transportowe, które swoje usługi postanowiły zaoferować precyzyjnie wybranej grupie, czyli klientom Ikea, którzy zamierzają coś w Ikea kupić, ale z różnych względów nie chcą lub nie mogą tego zrobić samodzielnie.

Ja osobiście korzystałem z takiej oferty jeden raz. Zleciłem kupienie fotela, który sprzedawany jest w sklepie w całości i gabaryty paczki są zbyt duże żebym zmieścił ją do mojego samochodu. Chcąc mieć ten fotel, byłem poniekąd zmuszony do skorzystania z pośrednika, ale muszę przyznać, że wszystko przebiegło bardzo sprawnie i bez żadnych problemów. Fotel został dostarczony cztery dni po złożeniu zamówienia. Rozliczenie za zakup i usługę transportową nastąpiło już po przywiezieniu fotela do domu, miałem więc okazję sprawdzić zawartość paczki i upewnić się, że wszystko gra.

Zestawienie kosztów

Bazując na przykładzie tego mojego fotela, chciałbym przedstawić Wam kilka wyliczeń, które pokazują, czy kupowanie w „sklepie internetowym Ikea” ad 2016 ma czasami ekonomiczne uzasadnienie.

Zakup fotela zlecony firmie pośredniczącej

Koszt fotela – 599 zł
Usługa pośrednictwa (zakup, transport do domu) – 99 zł
———————-
Razem: 698 zł

Zobaczmy jak wyglądałoby podobne zestawienie, gdybym sam wybrał się na zakupy, przyjmując założenie, że paczka zmieściłaby się do mojego samochodu.

Samodzielny zakup fotela

Koszt fotela – 599 zł
Paliwo (300 km, 8l benzyny x 100km, cena benzyny 4,45 zł) – 106 zł
Autostrada – 52 zł
Obiad – 50 zł
———————-
Razem: 807 zł

Z powyższych wyliczeń widać, że samodzielna wyprawa do Poznania kosztowałaby mnie ponad sto złotych więcej. Zlecając zakup pośrednikowi, oszczędzam pieniądze i czas, ale z drugiej strony pozbawiam się przyjemności wyjazdu i otoczki mu towarzyszącej.

Usługa „Meble na telefon”

Po wymianie wiadomości na Twitterze z Panią Rzecznik IKEA, w sumie przypadkiem dowiedziałem się o tym, że istnieje możliwość zamówienia towarów przez stronę internetową lub telefonicznie, kontaktując się z infolinią sklepu. Przyznam szczerze, że wcześniej o tym nie wiedziałem. Sprawdziłem więc na czym usługa Meble na telefon polega.

Można z niej skorzystać, ale jest ona zawężona tylko dla wybranego asortymentu tj. mebli oraz towarów znajdujących się w magazynie samoobsługowym. Pozostałe produkty będące w ofercie nie są tą usługą objęte i ich kupienie nie wchodzi w grę (dotyczy to sklepu w Poznaniu). Koszty usługi zaczynają się od 139 zł. 60 zł to tzw. kompletacja, czyli zebranie naszego zamówienia, 79 zł to transport na terenie Poznania (jeśli ciężar ładunku nie przekracza 150 kg). Ponieważ mieszkam dość daleko od sklepu, mnie transport kosztowałby łącznie 502 zł (kompletacja wraz z dowozem). Opcja ta jest zdecydowanie droższa od poprzednich dwóch, które opisałem powyżej.

Zakup fotela z wykorzystaniem usługi „Meble na telefon” – dostawa z Poznania

Koszt fotela – 599 zł
Koszty usługi wg. wyceny Ikea – 502 zł
———————-
Razem: 1101 zł

Ponieważ w tej usłudze oferta poznańskiego sklepu jest ograniczona, to gdybym chciał kupić zdalnie coś innego niż meble i towary z magazynu samoobsługowego, to musiałbym się zdecydować na zamówienie produktów z dostawą z Wrocławia. Jest to bowiem sklep, w którym można zamówić wszystko co znajduje się w ofercie Ikea. W pierwszej chwili brzmi to dobrze, bo teoretycznie nie powinno robić mi żadnej różnicy w którym konkretnie sklepie składam zamówienie. Tylko, że koszty usługi są jeszcze większe niż w przypadku transportu z Poznania. Jak poinformowano mnie podczas rozmowy telefonicznej, kompletacja i dostawa zamówienia do 150 kg, kosztowałaby mnie 700 zł.

Zakup fotela z wykorzystaniem usługi „Meble na telefon” – dostawa z Wrocławia

Koszt fotela – 599 zł
Koszty usługi wg. wyceny Ikea – 700 zł
———————-
Razem: 1299 zł

Pamiętajcie proszę, że opłaty za transport zawsze są wyliczane na podstawie konkretnej ilości kilometrów, między Waszym miejscem zamieszkania a określonym sklepem. To co w moim przypadku wydaje się zbyt drogie, w Waszym przypadku może się okazać atrakcyjne cenowo.

Jest jeszcze jeden aspekt, na który chciałbym zwrócić Waszą uwagę. Opisałem powyżej zakup jednego fotela średniej wartości, w przypadku którego, skorzystanie z usługi Ikea jest nieopłacalne, bo jej cena jest zbliżona lub nawet przekracza wartość sprzętu. Ale sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej, gdybym zamierzał nabyć dużo więcej rzeczy np. do umeblowania pokoju, kuchnii lub całego mieszkania. Wartość usługi nadal byłaby na poziomie 502-700 zł (w zależności czy towar jechałby z Poznania czy Wrocławia), ale w stosunku do wartości całych zakupów (na przykład 7000-8000 zł), cena dostawy stałaby się znacznie bardziej przystępna i akceptowalna.

Różne perspektywy, różne rozwiązania

Chciałbym Was prosić abyście ten artykuł potraktowali nieco z przymrużeniem oka i na luzie. Przedstawiając moje zakupy w trochę przejaskrawionym świetle, chciałem zwrócić uwagę na jeden ze sposobów patrzenia na zakupy w Ikea, jako na coś więcej niż tylko czynność nabycia określonych produktów. Ja przedstawiam wyłącznie mój punkt widzenia uwzględniający miejsce zamieszkania i rodzinne przyzwyczajenia. Ta perspektywa jest oczywiście zupełnie inna, gdy mieszka się w mieście w którym sklep jest zlokalizowany. Wizyta w nim, jest po prostu najzwyklejszą czynnością, czymś co można załatwić w drodze do znajomych czy podczas powrotu z pracy. Wiele innych osób, które mieszka w znacznej odległości od sklepu, ma aktualnie trzy wyjścia:

 1. Pierwsze to samodzielna podróż, być może zorganizowana w podobny sposób do tego, który opisałem w artykule.
 2. Druga opcja to szukanie pomocy w firmach, które w ich imieniu zrobią zakupy i przywiozą je do domu. Istnienie takich firm, które egzystują dzięki sile marki jaką jest Ikea, jest znakomitym dowodem na to, że życie i wolny rynek nie znosi próżni. Ikea nie posiada sklepu internetowego, więc znalazły się firmy, które tak skonstruowały swoją ofertę, że są w stanie ten brak zniwelować. Każdy może przejrzeć ofertę sklepu (na oficjalnej stronie Ikea online), przygotować listę zakupów (w narzędziu udostępnionym na stronie Ikei) i przesłać ją firmie, która po prostu ją zrealizuje.
 3. Trzecie rozwiązanie to skorzystać z usługi oferowanej przez Ikea, która jest opłacalna przy zakupach znacznej wartości.

Czym to się różni od kupowania w (przyszłym) sklepie internetowym Ikea?

Bezpieczeństwem? Raczej nie – gwarancja jest taka sama a płatność jest przeprowadzona w bezpieczny sposób (płatności elektroniczne – przy zakupie bezpośrednio w Ikea, lub gotówka po dostawie – przy korzystaniu z pośrednictwa zewnętrznych firm).

Możliwością zwrotu? I tak i nie – towary kupione zdalnie (przez pośrednika lub bezpośrednio w Ikea) także można oddać, choć trzeba to zrobić osobiście. Po zakupie online w docelowym sklepie będzie je można po prostu odesłać.

Wysokością kosztów dodatkowych? Zapewne tak – teraz do kosztów zakupów trzeba doliczyć dodatkowe opłaty, choć w sumie nie wiadomo czy i jakie będą stawki za transport gabarytowych towarów kupionych w sklepie internetowym Ikea.

Wygodą? Celna uwaga. Faktycznie teraz trzeba przygotować listę, przesłać ja do zewnętrznej firmy lub Ikei i kontaktować się z nimi osobiście, by omówić wszystkie szczegóły. To zabiera więcej czasu i nie jest automatyczne, jak to ma miejsce w przypadku transakcji online.

Podsumowanie

Czekamy wszyscy na uruchomienie przez Ikea ich własnego sklepu internetowego. Ciekaw jestem jaką popularnością będzie się cieszył i jaki ten ruch będzie miał wpływ na popularność stacjonarnych sklepów. Podejrzewam, że ja nadal będę jeździł do Poznania osobiście, szedł na zakupy do Decathlona, podczas gdy żona będzie spędzać czas w Ikea. Usługa zamawiania telefonicznego zostanie zlikwidowana a klienci z niej korzystający będą po prostu kupowali online. Firmy, które teraz oferują możliwość kupienia i przywiezienia nam towarów, zapewne podpiszą z Ikea umowy partnerskie i wciąż będą zajmowały się transportem ich produktów. Czyli będzie prawie tak samo jak teraz, ale jednak trochę inaczej.

Aktualizacja 2016-11-17:

Pojawiła się możliwość kupowania w IKEA mebli przez internet. Szczegóły znajdziesz w tekście IKEA. Meble przez internet. Tylko we Wrocławiu.

 

[FM_form id=”2″]

10 komentarzy

 1. ikea

  Dostawa w tym sklepie to dno. Nie kupisz lampki za 20 PLN bo dostawa kosztuje 50 PLN i trwa tydzień

  Odpowiedz
 2. Laura

  Razem z mężem organizujemy trochę podobne wyprawy, tylko że mamy dość blisko do sklepu, jakieś 40 km. Zazwyczaj łączymy taki wyjazd z wieczornym kinem, czasem wyjściem gdzieś do klubu i noclegiem u mojej siostry. Więc te zakupy są tylko w sumie pretekstem do miłego spędzenia czasu i rodzinnego spotkania.

  Odpowiedz
 3. Ed'82

  Lubię Ikea, maja super stylizacje, super aranżacje. Są produkty tańsze, słabszej jakości, ale też naprawdę super rzeczy, wysokiej jakości, które siłą rzeczy muszą być droższe. Ja uważam, że kazdy znajdzie to czego szuka. Faktycznie brak sklepu internetowego to jakiś zaścianek i wstyd, ale dobrze że wkrótce to sie skończy.

  Odpowiedz
 4. Robolza1300

  Ikea traktuje Polskę i Polaków jak trzeci świat. Tania siła robocza produkuje rzeczy, które potem w całej ikei sprzedają, a kupić online nic nie może, bo chyba tylko w PL wielka ikea nie zrobiła sklepu. To pokazuje dobitnie co my dla nich oznaczamy. Tylko nas wykorzystują za najniższą krajową a jak już chcemy kupic to co typrodukowaliśmy to zmuszają nas żeby jechać ileś dziesiąt czy set km. Żenada normalnie. No i nie zgadzam się z tym że te firmy co teraz działają podpisza umowy z ikea. Gów** prawda – pewnie zaproponują swoich za 1300 zl albo zaporoponują tak żenujące stawki, że nikt nie bedzie chcial dla nich pracowac. Tylko wyzysk biedaka przez bogatego. Zawsze byl i będzie.

  Odpowiedz
 5. Słoik

  Ja korzystałem z dowozu sklepu, załatwianego w punkcie obsługi klienta. Kosztowało to coś koło sto kilkadziesiąt zł chyba, możliwe, że było to nawet te 139 w których piszesz. Mieszkam w Warszawie, kupowałem meble do pokoju, kanapa, fotel, komoda, stół z 4 krzesłami. W sumie chyba z 10 paczek to było. Całość kosztowała prawie 5 tys. więc koszt dowozu śmiesznie mały był w stosunku do wartości zakupów.

  Odpowiedz
  • Spoonboy

   @Słoik
   Dziękuję za opinię. Piszesz, że 139 zł, przy koszcie prawie 5000 zł, to naprawdę rozsądna kwota. W pełni się z tym zgadzam i to jest właśnie to o czym myślałem pisząc, że każdy powinien wycenić usługę i samodzielnie ją ocenić. Przypuszczam, że w przypadku zamówienia dość dużego i wartościowego jak Twoje właśnie, zewnętrzna firma mogłaby chcieć więcej niż to czego zażądała Ikea i dlatego jeśli się mieszka w mieście z Ikea, to firmy „trzecie” nie są tak atrakcyjne w oczach kupujących.

   Odpowiedz
 6. Borubar

  Ciekawe ujęcie tematu muszę przyznać. Nie mam tych dylematów gdyż mieszkam pod Bydgoszczą i do sklepu mam kilka kilometrów. Wszystko co kupowałem zawsze mieściło się w samochodzie i nigdy nie korzystałem z jakiś pśredników i nawet nie wiedziałem że takie usługi sa na rynku. Widać, że Polacy to pomysłowy naród i zawsze znajda jakies rozwiązanie, żeby obejsć system i to mi się naprawdę podoba 🙂

  Odpowiedz
 7. Spoonboy

  Dzień dobry,
  bardzo jestem ciekaw jak wyglądają zakupy w Ikea w Waszym przypadku. Ilu czytelników mojego bloga kupuje w Ikea, ilu mieszka w miastach gdzie zlokalizowane są sklepy stacjonarne, ilu wreszcie korzysta z pośredników, których opisałem w artykule. Jeśli macie chęć podzielić się Waszymi doświadczeniami to zapraszam do komentowania.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany