Skoro szukasz informacji o tym jak używać systemu płatności mobilnych Blik, to domyślam się, że masz podstawową wiedzę na temat tego czym sam Blik jest. Nie będę więc tego dokładnie wyjaśniał. Ale jeśli czujesz, że przed dalszą lekturą poradnika, przyda Ci się jakieś dodatkowe wyjaśnienie, to odwiedź stronę Blika i zapoznaj się z opublikowanym tam FAQ.
Płatność kodem Blik
Opiszę dzisiejszą transakcję jaką było doładowanie elektronicznego biletu autobusowego. Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze udostępnia pasażerom elektroniczne karty, którymi można opłacić przejazd autobusem. Aby to było możliwe, na karcie trzeba posiadać odpowiednią ilość pieniędzy. Co jakiś czas trzeba więc konto doładować, na przykład przez Internet.
MZK udostępnia możliwość dokonania płatności poprzez Dotpay a jedną z opcji płatności jest Blik.
Przebieg transakcji
Po zaznaczeniu, że płacić będziemy poprzez Blika, wypełniamy formularz w którym podajemy wymagane informacje o posiadaczu konta. Zaznaczamy wymagane zgody i klikamy „Dokonaj płatności”.
Osobiście nie polecam zaznaczania opcji trzeciej, w której zgodzilibyśmy się na przetwarzanie danych marketingowych. Ona nie jest konieczna do dokonania transakcji, a skoro tak jest, to ja osobiście wolę zachować trochę więcej kontroli nad moimi danymi osobowymi.
Po kliknięciu „Dokonaj płatności” pojawia się ekran przekierowania ze strony Dotpay na Eblik.
Po chwili widzimy na ekranie pierwszy krok płatności Blik.
Sprawdzamy czy wszystkie dane się zgadzają. Jeśli tak, to bierzemy do ręki naszego smartfona. Jest on niezbędny by podać kod lub czek Blik. Ja wybrałem użycie kodu Blik. Otwieram aplikację mojego banku (na potrzeby tej płatności użyłem aplikacji banku BZWBK. Klikam na ikonę Blika.
Pojawia się możliwość wyboru różnych opcji systemu Blik. Jak wcześniej wspomniałem, zdecydowałem się na użycie kodu Blik.
Aby go wygenerować, konieczne jest zalogowanie się do aplikacji bankowej.
Gdy już to zrobimy, na ekranie pojawi się kod, który następnie użyjemy na stronie internetowej. Jak widać na obrazku, kod Blik składa się z sześciu cyfr. Na wykorzystanie tego kodu mamy zaledwie 120 sekund. Po tym czasie kod staje się nieaktywny i nie będzie możliwe jego użycie.
Wracamy do przeglądarki internetowej i na stronie systemu Blik podajemy wygenerowany w smartfonie kod po czym zatwierdzamy przyciskiem „Wykonaj”.
Pojawia się ekran drugiego kroku czyli weryfikacji transakcji. Jesteśmy proszeni o potwierdzenie transakcji za pomocą naszego smartfona, na którym został wygenerowany kod Blik.
Tak wygląda to na ekranie smartfona.
Klikamy OK. i wyświetlone zostaje potwierdzenie, że transakcja została wykonana pomyślnie.
Wracamy do przeglądarki na komputerze. Po zaakceptowaniu transakcji na smart fonie, przeglądarka przenosi nas z powrotem do Dotpay i z informacji wyświetlonych na ekranie dowiadujemy się, że transakcja przebiegła pomyślnie.
Podsumowanie
Płatność kodem Blika jest naprawdę prosta. Zajmuje niewiele czasu, nie wymaga żadnych skomplikowanych czynności. Do jej przeprowadzenia potrzebujemy komputera oraz smartfona, oba z dostępem do Internetu. Myślę, że ktoś kto raz spróbuje w ten sposób opłacić swój zakup, ma dużą szansę przekonać się do tej metody. Nie wszyscy lubią podczas zakupów logować się na swoje konto bankowe a płatności kodem Blika umożliwia zapłacenie za towar lub usługę bez logowania się w przeglądarce do swojego banku, choć trzeba to zrobić na telefonie, by móc wygenerować kod. Ciekaw jestem Waszych doznań związanych z tą formą płatności. Piszcie i komentujcie.
[FM_form id=”2″]
Też mam konto w wbk i w aplikacji na telefonie zawsze widzę kwadracik Blik ale nigdy nie korzystałem
Polecam. To naprawdę nie jest trudne. Blik ma też wiele innych możliwości użycia. Poszukaj, informacji na ten temat jest naprawdę dużo – szczególnie na stronie Blika http://www.blikmobile.pl/
Ja w sumie używam blika częściej do wypłaty z bankomatu niż do płacenia. Nie trzeba karty nosić a telefon zawsze ma się przy sobie cały czas
Mam to samo. Jak nie biorę torebki to tylko telefon w kieszeń a w razie potrzeby zawsze można sobie i tak pieniądze wypłacić.
Już kilka razy próbowałam zapłacić blikiem ale za każdym razem sprzedawca robił wielkie oczy i nie miał pojęcia o czym ja w ogóle do niego mówię. Udało mi się tylko raz, w aptece, ale pani musiała wyjąć ściągawkę i wtedy wiedziała jak mnie obsłużyć. To raczej pokazuje, że blik nie jest jeszcze mocno rozpowszechniony.