Zapowiadano rewolucję a będzie ewolucja. Dowiedz się czy dzięki zmianie w systemie komentarzy i ocen, łatwiej ocenisz rzetelność Allegrowego sprzedawcy.

Modyfikacja systemu komentarzy i ocen, to kolejny etap adaptacji platformy do aktualnych realiów rynku i oczekiwań użytkowników. To efekt obserwacji trendów oraz przeprowadzonej przez Allegro ankiety, w której każdy mógł ocenić dotychczasowy system komentarzy (pisałem o tym w artykule Komentarze na Allegro. Zmiany w systemie ocen).

Kupujesz na Allegro? Zmiany będą dla ciebie korzystne!

Oceny i komentarze na Allegro tylko z ostatnich 12 miesięcy

Jedną z najważniejszych zmian jest to, że wkrótce (konkretna data nie została jeszcze podana) prezentowane będą wyłącznie oceny uzyskane przez sprzedawcę w ostatnich 12 miesiącach, a nie od początku istnienia konta, jak to miało miejsce dotychczas. Będą więc lepiej odzwierciedlały aktualną sytuację sprzedawcy.

Dobra historia ocen sprzed kilku lat, nie będzie w stanie przykryć jakiś bieżących kłopotów związanych z jakością oferty lub procesem realizacji zamówień.

Z drugiej strony, zmiany dadzą szansę sprzedawcom, którzy kiedyś przeżywali jakieś kłopoty, ale skutecznie potrafili się z nich podnieść. Stare negatywne oceny nie będą dla nich już tak dużym balastem. Będzie to więc dla nich swoista nagroda za umiejętne wprowadzenie zmian zgodnych z oczekiwaniami ich klientów.

Oceny i komentarze na Allegro - zmiany w systemie ich przyznawania

Komentarze na Allegro – zmiany w systemie ich przyznawania

Kilka miesięcy temu Allegro w podobny sposób zmodyfikowało informację o tym ile osób kupiło dany produkt. Wcześniej zliczane były wszystkie transakcje, od początku wystawienia danej oferty. Nowi sprzedawcy konkurencyjnych produktów, nie mieli szans przebić się ze swoją ofertą, ponieważ zaczynali od zera, a konkurować musieli z firmami, które miały na jednej aukcji tysiące sprzedaży. Oferty z większą ilością transakcji były pokazywane jako pierwsze. Od kiedy Allegro uwzględnia tylko 30 poprzednich dni, sytuacja stała się bardziej sprawiedliwa i lepiej odzwierciedlająca aktualną atrakcyjność poszczególnych ofert.

Oceny będą wystawiać tylko kupujący

Zmiana, która wejdzie w życie 25 stycznia, tylko z pozoru wydaje się dla kupujących mało istotna. Nie jest to jednak prawda. Zabranie sprzedającym możliwości ocenienia kupującego oznacza, że nie będziesz mógł być przez sprzedawcę straszony odwetem za wystawienie mu negatywa. Regułą było do tej pory to, że sprzedawca ze swoim komentarzem czekał do momentu, aż kupujący opublikuje swoją opinię. Jeśli była niekorzystna, handlowiec mógł próbować wymusić cofnięcie jej, „szantażując” wystawieniem negatywnego komentarza.

Sprzedajesz na Allegro? To też skorzystasz!

Kilka innych zmian będzie korzystnych przede wszystkim dla firm prowadzących na Allegro masową sprzedaż.

Komentarze na Allegro tylko z aktywowanych kont

Już wkrótce oceniać będą mogli wyłącznie kupujący mający pełną aktywację konta. Ograniczy to przypadkowe nierzadko opinie, wystawiane przez klientów kupujących bez logowania (tzw. goście czyli osoby nieposiadające konta na Allegro). Wdrożenie zmiany zapowiadane jest na kwiecień.

Informacja co zostało negatywnie ocenione

Sprzedający, którzy otrzymali negatywny komentarz będą mogli sprawdzić, który aspekt ich usługi był przez danego klienta źle oceniony. Czy chodziło o zgodność przedmiotu z opisem, kontakt z firmą, czas realizacji zamówienia czy może koszty wysyłki. Sprzedający będzie teraz wiedział co zaszwankowało i będzie mógł wyciągnąć konstruktywne wnioski, poprawiając to, co w oczach klientów nie zadziałało zgodnie z ich oczekiwaniami. Zmiana zostanie wprowadzona na początku lutego.

90 dni na wystawienie oceny

Sprzedający nie będą musieli prosić swoich klientów o ocenienie transakcji. Allegro w imieniu przedsiębiorcy wyśle kupującemu odpowiednie przypomnienie. Klient będzie miał 90 dni na wystawienie komentarza. Od kiedy zacznie to funkcjonowć w zapowiadany sposób jeszcze nie wiadomo.

Likwidacja neutralnych komentarzy

Badania opinii przeprowadzone przez Allegro wykazały, że neutralne komentarze na Allegro nie są według kupujących pomocne w ocenie rzetelności sprzedawcy. Skoro najczęściej pod uwagę brane są tylko pozytywy i negatywy, to utrzymywanie komentarzy neutralnych nie ma sensu. Zostaną one wycofane 25 stycznia.

Podsumowanie

Kilka miesięcy temu Allegro przeprowadziło ankietę, w której zbadano opinie na temat systemu ocen i komentarzy. Zmiany, które wkrótce zostaną wprowadzone są efektem analizy zebranych wtedy danych. Zapowiadane innowacje są więc zgodne z opiniami użytkowników platformy. Mam tylko nadzieję, że ilość zebranych opinii była wystarczająco duża i reprezentatywna, by ogólny odbiór zmian okazał się pozytywny.

[FM_form id=”2″]

3 komentarze

  1. Doom

    Kilkanaście lat trzeba było czekać na zmiany na tym za drogim portalu. Dopiero jak zmienił się właściciel i aliexpress zaczęło deptać po piętach to zaczęli kopiować wszystkie rozwiązania od chińczyków, ale i tak strasznie słabo im to idzie jeśli chodzi o sposób rozwiązywania niektórych kwestii

    Odpowiedz
  2. BaniaLUKA

    Pożyjemy, zobaczymy. Dobrze, że w ogóle, ktoś tam w Allegro żyje i cokolwiek chce zmieniać. Myślałem, że po tym jak się sprzedali to już nic nie będzie się działo, ale widać, że machina się toczy. A to dobrze o nich świadczy.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany